Beş Cümleyle ABD’de Sünnetin Tarihi

“Sünnet ilk Defa 1860 yılında mastürbasyonu önlemek amacıyla kabul edildi.
1860: ABD erkek nüfusunun 0.001% ‘i sünnetli
“Mastürbasyon konusunda yapmamız gereken bence şu : ilgili vücut organlarını öyle bir hale getirmeliyiz ki, alışkanlığa devam etmek ağrı verici olsun, bu durum da vazgeçirici olsun. Bu amaçla, eğer penis üst derisi uzun ise, erkeği bugün için ve belki de gelecek için mahrum bırakacak şekilde sünnet etmeliyiz. Operasyon ayrıca, kloroform altında yapılmamalı, öyle ki hissedilen acı çocuğun zihninde, yok etmeye çalıştığımız alışkanlık ile hatırlansın .”
Athol A. W. Johnson, “Çocuklarda karşılaştığımız hastalıklı bir alışkanlık hakkında”, The Lancet, vol. 1 (7 April 1860)

1887: ABD erkek nüfusunun 10%’u sünnetli 
“Mastürbasyonun yaralayıcı etkileri hakkında şüphe olamaz, gelişmemiş beyinleri olan çocukların da buna yatkın olduğu konusunda şüphe yoktur. Sünnet her zaman yapılmalıdır. Cinsel organları o kadar yaralamalayız ki, onlara dokunmaktan dolayı acı hissedilsin.”
Angel Money, “Çocuklarda Hastalıkların Tedavisi”. Philadelphia: P. Blakiston. 1887, p. 421.

1971: ABD nüfusunun 90% ‘ı sünnetli 
“Yenidoğan döneminde, sünnet için herhangi bir tıbbi neden yoktur.” Fetus ve Yenidoğan Hakkında Komite . Standards and Recommendations for Hospital Care of Newborn Infants, 5th edition. Evanston, IL: American Academy of Pediatrics. 1971. p. 110.

1994: ABD’nde yeni doğanların 60% ‘ı sünnetli
“Sünnet acı ve travmaya, ayrıca koruyucu ve erojen dokunun geri dönülemez bir biçimde kaybına yol açar… Normal, sağlıklı ve işlev gören bir dokunun çıkarılması, bazı ahlaki sonuçlar doğurur: Sünnet, Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinin 5. maddesini, ve Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Antlaşmasının 13. maddesini ihlal eder.”
Leo Sorger, To ACOG [American College of Obstetrics and Gynecology]: Stop Circumcisions, Ob Gyn News, 1 Nov. 1994, p. 8.

Mart 1, 1999: ABD’de yenidoğanların yalnızca 57%’si sünnetli (33% Kaliforniya)
İki yıllık bir araştırmadan sonra , Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) sünnetin “potensiyel tıbbi faydalarının yeterince açık olmadığına” ve rutin bir operasyon olarak tavsiye edilemeyeceğine karar verdi.”

kaynak: http://www.sicsociety.org/