El Değmemiş Penisin Bakımı

James E. Peron, Ed. D.

Rutin sünnetin yıllarca geçerli olduğu bir toplumda, çocuklarını korumak isteyen ana babalar da el değmemiş penisin bakımı ve hijyeni konusunda sorular sorabilirler.

Çocuğun üstderisi temizlik için geri çekilmeli midir? Hangi yaşta çocuğun üstderisi geri çekilmelidir?

 • Üstderiyi kendi haline bırakın, sadece dışta ve görünür olanı yıkayın.
 • Hiçbir zaman çocuğunuzun üstderisini zorla geri çekmeyin ve kimsenin de bunu yapmasına izin vermeyin.
 • Çocuğunuzla ilgilenen tıp görevlilerinin, onun üstderisini geri çekmemeleri gerektiğinianladıklarından emin olun.
 • Çocuğunuzun doktor muayene ve kontrollerinde her zaman yanında olun.
 • Çocuğunuz yıkanırken veya temizlenirken, üstderisini kendisi geri çekmeye çalışabilir. Ona engel olmayın. Rahatsızlık verecek noktaya geldikten sonra bunu yapmayacaktır.
 • Çocuğun üstderisinin temizlik için ergenlik sonuna kadar geri çekilmesi gerekmez. Erken çocuklukta üstderi geri çekilmemelidir. *

Peki ya “smegma” ve hijyen?

Ana babalara sıkça üstderinin altında “smegma” kalmayacak şekilde dikkatlice temizlenmesi gerektiği söylenir. Smegma, glans (penis başı) ve üstderi arasında doğal olarak oluşan yağlı, mumsu kaygan bir maddedir. Üstderisi geri çekilmemiş çocuklarda nadir olarak oluşur, yani dikkatlice yıkamamız gerektiği söylenen çocukta çok büyük olasılıkla zaten yoktur. Ergenlik sırasında ise bu doğal salgının miktarı artar. Orta-ergenlikte üstderi geri çekilebilir haldedir ve hijyen artık basit bir olaydır. Bu salgıların çok birikmesi durumunda bunlar duş veya temizlik sırasında rahatlıkla temizlenebilir. 

Peki ya üstderinin tahriş ve kaşınması ?

 • Eğer çocukta üstderi bölgesi veya penis başında kızarıklık ve tahriş varsa, o bölgeyeA&D, Vitamin E yağı, antibiyotik merhemi gibi koruyucu merhemler sürmekle yetinin. Tahriş bir kaç gün içinde kaybolacaktır.
 • Bazı bebekler penis başı ile üstderi arasında küçük “inciler” oluştururlar. Bunlar, üstderi penis başından ayrılırken dökülen hücrelerdir ve herhangi bir sorun oluşturmazlar.
 • Daha büyük çocuklarda üstderi tahrişi ve kaşınmasından şikayetler olabilir. İlginç olan şudur ki, bunlar genellikle üstderileri zamanından önce geri çekilmeye zorlananançocuklardır.
 • Aktif genç çocuklarda oyun oynarken, zaman zaman üstderi ile glans arasına toprak, çamur vs. gibi kirleticiler girebilir. Bu durumda üstderiyi izin verdiği ölçüde geri çekerek bölgeyi ılık suyla yıkamak yeterlidir.
 • Eğer üstderi geri gelmiyorsa ve şişmişse onu zorlamayın. Bölgeyi yıkayın, ucuna ve meydana çıkan yüzeylere bir kayganlaştırıcı sürün. Üstderiyi her zaman eski konumuna geri getirmeyi unutmayın.

James E. Peron, Ed. D. is a medical research writer and founder of Childbirth Education Foundation, P.O. Box 251 Oxford, PA 19363 Phone: (717) 529-2561