“Fathermag” Dergisinden bir Makale

Bebek bekleyen ana-babalar için sünnet edip etmemek, cevaplanması gereken bir sorudur. Fathermag dergisi bu konuda e-mailler aldı. Sünnet konusu habergruplarında ve internette tartışılmaya devam ediyor.

Son yıllardaki hızlı düşüşe rağmen, öyle gözüküyor ki, ABD batılı ülkeler içinde rutin bebek sünnetini gerçekleştiren tek ülke olduğunu yeni farketti. “Penis Eksiltmesi Operasyonu” ndan kar elde eden doktorlar da, şu anda yenidoğan sünneti için nedenin tıbbi değil kültürel olduğunu söyleyen meslektaşları tarafından ateş altında.

Sünnetle ilgili problemlerin artık ortaya çıktığı günümüzde, şu anda batı dünyasında rutin bebek sünnetini savunan herhangi bir otorite kalmamıştır.
ABD’de, Amerikan Pediatri Akademisi, Amerikan Obstetri ve Jinekoloji Koleji, ve Pediatrik Ürolojistler Derneğihepsi de sünnetin gereksiz olduğunu söylemektedirler.
Kanada Pediatri Derneği ‘ne göre “…bebeklik döneminde sünnet için herhangi bir tıbbi gerekçe yoktur.”

Sünnet Sonrası Hassasiyet Testi 
Cinsel Duyarlılığınızın Ne Kadarı Eksildi?

Sünnetli bir erkek, sünnetle duyarlılığının ne kadarını kaybettiğini, geri kalan duyarlı dokusunu şu şekilde test ederek anlayabilir :

 • Uyarılmış bir durumda, penisin sonundan başlayarak deriyi aşağı doğru okşayın,
 • Eliniz yara izine geldiğinde , duyarlılığınızdaki ani değişime dikkat edin. Yara iziyle penis başı arasındaki duyarlı bölge, kesilmeden önce sahip olduğunuzun bir örneğidir. Bu duyarlı bölge normalde çok daha geniştir ve sağlam bir erkekte üstderinin (sünnet derisinin) içine katlanmıştır. Sünnetten sonra bu bölgeden geriye kalan açığa çıkar, kurur ve büyük ölçüde duyarsızlaşır.

Sünnet, cinsel ilişkinin sağlayabileceği zevki azaltmak amacıyla tasarlanmıştır. .

Günümüzde aşırı dar bir üstderinin tedavi yöntemi uzatmadır, kesme değil.

“Prepus (sünnet derisi, ya da üst deri) oldukça duyarlı ve sinir ağlarıyla bezenmiş bir cinsel yapıdır. Tamamen peripenik kas dokusu ile çevrelenmiştir. Bu derinin iç tarafında bulunan özelleşmiş Ekoptik Sebaseyus Glans normal cinsel işlev için gerekli olan emolyant ve kayganlaştırıcıları salgılar. Birincil orgazmik tetikleyiciler frenulumda ve prepusyal orifiste bulunur. Açıldığı zaman, prepus sertleşmiş penisin tüm gövdesini kaplayacak hale gelir, ve ilişki sırasında penisin içinde kayabileceği doğal bir kabuk görevi görür. Yalnızca prepusun varlığı ve işlevi, fizyolojik olarak normal, doğanın tasarladığı gibi bir cinsel ilişkinin olmasına izin verir.”

“Erkekler de kadınlar gibi, doğanın kendilerine bahşettiği üreme organlarının bütünlüğü hakkına doğuştan sahiptirler.”
Paul M. Fleiss, MD, MPH; Frederick Hodges.

“Tedavi amaçlı olmayan sünnet gerçekleştirilmemelidir” American Medical News, vol. 38, no. 26 (July 17, 1995): page 16. –Circ Info Network 951202

Çocuk Sünneti

Sünnetin 19. yy’da uygulanmaya başlanması, o zaman çocuklar için “cinsel suç” olarak görülen şeyin (mastürbasyon) önlenmesine yönelikti

Bugün pek çok Amerikalının çocuklarını cinsel zevkten “korumaya” çalışmadaki titizlikleri yeni değildir.1800’lerde dikkat “kendini kötüye kullanma” üzerindeydi, yani mastürbasyonda. Pek çok Amerikalı o günlerde ciddi şekilde, cinsel haz yaşayabilecek çocuklarının başına gelebilecek “şeytani kötülüklere” inanıyordu. J. Bigelow’un The Joy of Uncircumcisingkitabından alınan aşağıdaki üç tarihsel olaya dikkat edin.

“1880’lerde birisi, cinsel olarak aktif çocuğunu …bağlamak, zincirlemek, ya da dövmek isteyebilirdi…cinsel organlarını alçı, deri, kauçuk gibi çeşitli maddeler içine hapsedebilir….hatta …hadım edebilirdi….mastürbasyon deliliği yeterince büyüktü artık – çünkü tıbbi meslek erbabını da etkiliyordu.” Circumcision: The Painful Dilemma.
Dr. E.J. Spratling, bugün hastanelerde gerçekleştirilen sünnet yöntemini tarif etti:

” En iyi sonuçları elde etmek için yeterince mukoza tabakası ve deriyi, daha sonra ereksiyon olduğunda gerilecek şekilde kesmek gerekir. Yara tamamen iyileştiğinde, deride herhangi bir hareket imkanı olmamalıdır, deri penisin üzerini sıkı bir şekilde sarmalıdır, çünkü bir boşluk olduğunda hasta, alışkanlığına hemen yeniden başlayacaktır….Mastürbasyon tehlikesini tam olarak önlediğimizi söyleyemeyiz, ama onu makul sınırlar içine hapsettiğimiz konusunda emin olabilirsiniz. ” —E.J. Spratling, MD.
Aşağıda bir başka “seks fobili” Amerikalı doktorun 1903’te söylediklerini okuyabilirsiniz.

“Mastürbasyon felç ve kalp hastalıklarının temelini oluşturur! Hafızayı zayıflatır, bir çocuğu dikkatsiz ve ihmalkar yapar. Pek çok çocuğun aklını kaybetmesine bile yol açar, diğerleri büyüdüklerinde intihar ederler!….Çocuğunuza bugün birşey olmadığı için mastürbasyonun zarar vermediğini düşünmeyin, çünkü bu belanın zararları o kadar yavaş gelir ki, kurban ölüm sınrına gelene kadar farketmezsiniz bile! Burada belirtmeli ki, pek çok değerli doktor artık sünnet alışkanlığını savunuyor … ” —Mary R. Melendy, MD.

Bu mantık dışı söylemler bugünkü anababaların çoğuna oldukça “garip” hatta “uçuk” gelecektir. Ne var ki, bu tür fikirler Amerikan toplumunda kaybolmamıştır, sadece şekil değiştirmiştir. Bugünkü seksofobyaklar bu söylemlerin yeni şekillerini çocuklarının cinsel organlarının yaralanması için kullanırlar. Söyledikleri şudur: “Sünnet, anababayı, çocuğunun cinsel organlarını yıkamak için ona dokunmasından korur, böylece gereksiz uyarılmayı önler”. Bugünkü seksofobyaklar hala bir penise dokunmaktansa onu kesmeyi tercih eden kimselerdir. Bu olgu Önce Zarar Verme : Cinsel İstismar Endüstrisi kitabında Felicity Goodyear-Smith tarafından ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Puritan ahlak mirası ve çocuk cinselliği ile ilgili yeni ortaya çıkan Amerikan histerisi, ne yazık ki Amerikan nüfusunun önemli bir bölümünün, çocuklarının cinsel organlarını kesmeye devam edeceklerini göstermektedir.

Çocukların cinsel istismarı ile çok ilgili olduğunu iddia eden aktivisler nerede? Amerikalı aktivistler başka ülkelerdeki kadın cinsel organ sakatlamalarını kamuoyu önüne getirdikleri ve buna karşı tavır aldıkları için övgüye değerdir. Ancak aynı zamanda dünyanın geri kalanı, Amerika’daki erkek çocukların, 100 yıl önce cinsel aşırıcılar tarafından kurumlaştırılan cinsel sakatlamaların kurbanı olduklarını görüyorlar.

Çocuklar hakkında düşünceli olduğunu iddia eden, ama aynı zamanda ABD’de, çocukların cinsel organlarının yaralanmasına seyirci kalan, hatta destekçi olan herhangi bir eylemcinin gerçek motivasyonunu sorgulama hakkına sahibiz. Her zaman için bazı cinsel istismar eylemcilerinin istismar-karşıtı olduklarından daha çok, seks-karşıtı olduklarına dair şüpheler gerçek olmuştur.

Bu tür seks-negatif insanlar, çocukların cinsel organlarını sakatlama fikrine doğal olarak en yatkın insanlar olacaklardır ve bu yüzden de onu durdurmak için harekete geçmezler. Çocuk cinsel istismar eylemcilerinin şu sırada, zorla bağlanmış, kanlı, çığlık atan çocukların olduğu gerçeğiyle rahatsız olmamaları, bu şüpheleri doğrulayıcıdır.

ABD’de yenidoğan sünneti 1800’lerde 1 no’lu Yalan ile doğmuştu, ve bugün de 2 No’lu Yalan ve 3 No’lu Yalan ile devam etmektedir.

 • Yalan No 1:
  sünnet, cinsel içgüdüyü azaltacak ve mastürbasyonu önleyecektir
  Gerçek: Sünnet cinsel tatmini kesin olarak azaltırken, mastürbasyonu önlediğine ya da cinsel içgüdüyü azalttığına dair hiçbir kanıt yoktur. Kaldı ki, bunların her ikisi de sakıncalı olgular değil, doğal insani içgüdülerdir.
 • Yalan No:2 
  Sünnet edilmemiş erkeklerin %10’u, sonraki zamanlarda buna ihtiyaç duyacaklar
  Gerçek: Sünnet olmamış Avrupalı erkeklerin %1’inden azı daha sonraki hayatlarında buna ihtiyaç duyarlar, aynı zamanda Amerikalı erkeklerden daha düşük penis kanseri, AIDS, diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar oranına sahiptirler

  • Israil ve ABD, bir erkeğin sünnet edilme riski altında olduğu nadir sanayileşmiş ülkelerdendir. Finlandiya’da bir erkeğin hayatı boyunca sünnet edilme riski 16,000’de birden azdır.
 • Yalan No:3:
  Sünnet daha yaşlı erkekler için korkunç acı veren bir olaydır, ama bebekleri acıtmaz, bu yüzden hemen şimdi yapılmalıdır 
  Gerçek: Bilimsel dergiler, tıp personeli, ve ana-babalardan kaynaklanan, sünnetin bebekler üzerinde korkunç derecede acı veren bir müdahele olduğuna dair büyük miktarda kanıt vardır. Anestezi sonucu ölüm riski nedeniyle bebek sünneti sırasında anestezi kullanılmaz. (ne varki anestezi durumunda bile yara günlerce ağrı yapmaya devam eder.) ABD’de sünnetten kaynaklanan ölüm oranı gizlenmiştir, çünkü ölümler, en son ona ne yol açtıysa o başlık altında kaydedilir, – hemofili, enfeksiyon, gastrik kırılma vs.gibi.

Bazıları, bizi müdahalenin önemsiz olduğuna inandırmaya çalışır, ama sünnet-karşıtı internet siteleri, sünnet sırasında yanlış giden şeylerle ilgili korku hikayeleri ile doludur, ve kendi rızası olmadan çocukları sünnet edilen ana-babalar da bunun cabasıdır. Bebekler sözkonusu olduğunda, bu hastane hatasıdır, çocuklar söz konusu olduğunda ise, mesela aşı için getirilmiş bir çocuğun başına gelebilir. Sünnet için ani bir baskı genelde başarılıdır, özellikle eş orada yok ise…