Kadın ve Erkek Sünneti Arasında Bir Karşılaştırma

 

Yanlış Anlamalara Örnekler
Geleneksel Erkek Jenital Yaralamasıı (ECY)
ve Geleneksel Kadın Jenital Yaralaması (KCY)
Derleyen >Hanny Lightfoot-Klein,
Prisoners of Ritual: An Odyssey into Female Genital Circumcision in Africa
“Gelenek Mahkumları: Afrikadaki kadın sünneti olgusuna bir yolculuk” yazarı

Sünnet : Üstderinin cerrahi olarak çıkarılması
Sunna : Kadın üstderisinin (prepusunun) ampüte edilmesi
Klitoridektomi
 : Klitorisin cerrahi olarak kesilmesi
İnfibulasyon
 : Klitoris ve dudaksılın cerrahi amputasyonu ve daha sonra vajinanın nerdeyse kapanacak kadar dikilmesi

KADIN SÜNNETİ …………………..VE …………………….ERKEK SÜNNETİ

 

 
“Kız klitorisin sadece dışarıya uzayan ufak bir parçasını kaybediyor. Eksikliğini çekmez. Herşeye rağmen gene de hissedebilir. Herhangi bir acı yok. Kadınların acıya dayanma sınırı erkeklerden çok yüksek.” “Sadece ufak bir deri parçası. Bebek acı hissetmiyor çünkü sinir sistemi henüz gelişmiş değil”
“Kesilen parçalar iğrenç ve çok kötü görünüyor. Bu şeklin güzelliği için yapılıyor” “Sünnetsiz bir penis gerçekten de kötü görünüyor. Bakmak iğrenç. Hayvan penisine benziyor.”
“Kadın sünneti kadının sağlığını korur. İnfibulasyon, uterus’un dışarıya düşmesini önler. İyi kokmasını, ve bu şekilde de kocanın mennun olmasını sağlar. Eğer sünnet edilmezse kötü kokar ve vajinasında kurtlar oluşur.” “Sünnetsiz bir penis enfeksiyonlara ve penis kanserine neden olur. Smegma salgılar ve bu da kötü kokar. Sünnetli bir penis daha hijyeniktir, ve sünnetsiz bir penis ile oral seks bir kadın için iğrençtir. ”
“Sünnetsiz bir vulva kirlidir ve ancak kötü fahişeler kızlarını sünnet edilmeden bırakabilirler. Hiçbir erkek temiz olmayan bir kadınla evlenmeyi hayal etmez. Herkes ona gülerdi.” “Sünnetsiz bir penis pistir ve aşağı sınıftan hijyen geleneği olmayan insanlar sünnetsiz bir penise müsaade edebilir ancak.”
“Bir kızı sünnetsiz bırakmak hem kocasını hem çocuğunu tehlikeye atar. Eğer bebeğin kafası doğum sırasında sünnet edilmeyen klitorise değerse, bebek hidrosefal doğar. Annenin sütü zehirli hale gelir. Eğer erkeğin penisi değerse, iktidarsız olur.” “Erkeklerin üstderilerinden vazgeçmeleri karılarına karşı bir sorumluluklarıdır. Sünnetsiz bir penis kadında kansere yol açar. Ayrıca hastalık da yayar.”
“sünnetli bir kadın kocası için daha çekicidir. Ne kadar sıkı dikilirse, kocası o kadar çok zevk alır.” “Sünnetli erkekler daha iyi aşk yaparlar çünkü sünnetsiz erkeklerden daha fazla uyarılmış kalma ihtimalleri vardır.”
“Dünyadaki bütün kadınlar sünnetlidirler. Bu yapılması gereken bir şey. Eğer acı varsa, bu dünyada kadının payına düşen bir şey…” “Bütün uygar dünyanın erkekleri sünnetlidir”
“Doktorlar yapıyor, öyleyse iyi bir şey olmalı.” “Doktorlar yapıyor, öyleyse iyi bir şey olmalı.”

Sudanlı büyükanne : “Bazı ülkelerde sadece klitorisi keserler, ama biz burada gerektiği şekilde yaparız. Kızlarımızı temiz bir şekilde kazırız. Eğer gerektiği şekilde yapılırsa, yaradan başka geriye hiçbirşey kalmaz. Herşeyin kesilmesi lazım.” Doktor dede, torununun sünneti hakkında:”Benim burada bulunmam iyi oldu. Oldukça uzun bir üstderisi vardı. Onun iyi bir şekilde tamamen kesildiğinden emin oldum.”
35 yaşında Sudanlı kadın: ” evet, kronik kalça enfeksiyonlarından ve korkunç acıdan yıllarca çekiyorum. Bütün bunlara sünnetin mi neden olduğunu söylüyorsunuz? Ama 30 yıl önce sünnet olmuştum! 30 yıl önce yapılan bir şey sağlığımı şimdi nasıl etkileyebilir?” 35 yaşında Amerikalı erkek : ” Seks konusunda ilgimi neredeyse tamamen kaybettim. İktidarsız olmaya başladığımı söyleyebilirsiniz. Artık penisimde fazla bir şey hissetmiyorum, ve gittikçe orgazma ulaşmam zor oluyor. Bunun sünnet sonucu olduğunu mu söylüyorsunuz? Bu bana bir şey ifade etmiyor. 35 yıl önce sünnet oldum, bu beni bugün nasıl etkileyebilir? ”

Sünnet :Üstderinin cerrahi olarak çıkarılması (prepus)
Sunna: Kadın üstderisinin (prepusunun) ampüte edilmesi
Klitoridektomi
: Klitorisin cerrahi olarak kesilmesi
İnfibulasyon
: Klitoris ve dudaksılın cerrahi amputasyonu ve daha sonra vajinanın nerdeyse kapanacak kadar dikilmesi