Sünnet ve Balanitis

Balanitis glansın iltihaplanmasıdır+ ama bunun bir enfeksiyon olması gerekmez.*. Balanitisposthitis (üstderinin iltihabı), ile birlikte olabilir ki o zaman adı balanoposthitis olur.Balanitis xerotica obliterans (BXO) ayrı ve farklı bir durumdur. BXO hakkında daha fazla bilgi için Balanitis Xerotica Obliterans (site içi link) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Balanitis hem sünnetli hem de sağlam erkeklerde olabilir (6) Van Howe, sünnetli erkeklerde, sünnet olmamış erkeklere göre daha fazla balanitise rastlamıştır.(10) Balanitis’e fiziksel bir travma, tahriş edici bir madde, ya da enfeksiyon neden olabilir.(6,8,11) Enfeksiyon balanitisi, maya, mantar, bakteri ya da virüsten kaynaklanabilir.(6,8,9,12) Sebebin tanısı tedavi için önemlidir.(6,11) Bir tanıya ulaşmak ve tedavi yöntemini belirlemek için akış şemasını takip etmek önerilir. Eğer balanitis bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, organizma teşhis edilmeli ve buna göre gerekli tıbbi tedavi şekli seçilmelidir.(6,8) Uygun tanı için biyopsi gerekebilir.(6,12) Tanı olmadan tedavi, karanlığa ateş etmek gibidir, hedef vurulabilir ancak kaçırma olasılığı daha yüksektir. Birley et al., balanitisin, penisin aşırı yıkanması, sabun ve diğer tahriş edicilerin kullanılması ve mantar gibi diğer enfeksiyonlarla bağlantılı olduğunu yazmıştır.(6) Aşırı yıkama normal deri yağlarını yok edebilir ve balanitis ile karıştırılan spesifik olmayan deri iltihabına yolaçabilir.(6) Eğer iltihap bundan kaynaklanıyorsa, çözüm sabun ile yıkamayı durdurmak, emolyent kullanmak ve doğal deri yağlarının oluşumunu beklemektir. (6,12) Yıkama durumu kötüleştirebilir.

Fiziki bir müdahale balanitise sebep olabilir. Enfeksiyon, genç erkek çocuklardaki henüz ayrılmamış üstderiyi tutan “synechial ” zarların kopmasına neden olan zamanından önce geri çekmeden kaynaklanabilir.(13) Synechia’nin yırtılması, enfeksiyon kapabilecek ham yüzeylerin ortaya çıkmasına neden olur.(13) Enfeksiyona bağlı olmayan iltihaplar atopik balanitise neden olabilir.(4,6,8,12) Tahriş edici maddeden uzak durulmalıdır.(11) Emolyantlar kullanılmalıdır.

Üstderi, doğa tarafından vücudu enfeksiyondan koruyacak şekilde tasarlanmıştır.(11) Genç erkek çocuklarda balanitisin tedavisi en iyi, prepusun kendi haline bırakılması ve koruyucu immunolojik görevlerini yerine getirmesine izin vermek ile mümkün olur (8,11) Üstderiyi geri çekip altını yıkamaya çalışmak yanlıştır.(13) Cinsel olarak olgun erkeklerde smegmanın peryodik olarak yıkanması gerekir.(4,8) Sabundan kaçınılmalıdır. Eğer sabun kullanılmış ise, kalan bütün sabun yıkanmalıdır.(4,8) Sabun ile yıkama balanitis sebebidir.(6,9,12) Bazı tıp doktorları, glansın birden fazla kez iltihaplanması durumunda sünneti tavsiye etmektedirler. Ne var ki sünnetin penisin sağlıklı bakımından daha etkili olduğuna dair herhangi yazılı bir kaynak yoktur.

Bazı otoriteler glansın kuru tutulması gerektiğini söylemektedirler. Bu öneri, insan anatomisinin bilinmemesinden kaynaklanır, çünkü, normalde prepus altı bölge nemlidir.(1,11)Bu öneriyi uygulamaya çalışmak, imkansızdır, ayrıca deri iltihabını kötüleştirebilir. Prepus altı nem, enfekte edici organizmalara karşı etkili bir antibakteriyel enzim olan lizozomları barındırır.(1,11) Prepus altı nem aynı zamanda, glans penis mukozasını nemlendiren, yağlayan, ve koruyan yağ bezlerini barındırır.(11)

Zoon’un plazma hücre balanitisi. Plazma hücre balanitisi, epitelyal-altı plazma hücrelerinin infiltre edilmesi ile karakterize edilir. Baldwin, Zoon Balanitisinin, karbondiyoksid lazeri ile başarılı bir şekilde tedavi edilmesini rapor etmiştir.(3) Kumar, sünnet ile başarılı tedaviyi rapor etmiştir.(7) Kumar tarafından aktarılan 32 durumun 27’sinde lezyonlar prepusun üzerinde idi, dolayısıyla, hastalığın daha doğru adlandırması, Zoon’un plazma hücreleri postiti idi. Prepusun amputasyonu, doğal olarak bu 32 durumdan 27’sinde durumu tedavi etti. Lezyonların karbondiyoksit lazeri ile buharlaştırılması daha tatmin edici görünmektedir.(12) Daha fazla bilgi için Balanitis Xerotica Obliterans linkine göz atabilirsiniz. Son olarak, Albertini et al. , Erbium:YAG lazerinin Zoon’un plazma hücrelerini tedavisinde başarılı sonuçlarını aktarmıştır.(14) Zoon’un balanitis’i, bir kanser durumu olan benzer “Erythroplasia of Queyrat” tan ayırt edilmelidir.(8)

Bazı diabetik erkeklerin “candida albicans balanitis” geliştirmeye daha büyük bir eğilimleri vardır. Anektodal tanıklıklar, bu tür bir sorunun kontrolünde kan şekeri ile ilgili diyetin daha etkili olduğunu önermektedir. Hong Kong Tıp Kurumu balanitis konusunda çok kullanışlı ve bilgilendirici bir sayfa bulundurmaktadır.(7) Britanya Genitourinary Tıp Kurumu’nun da (AGUM) çok iyi bir sayfası vardır.(9) Britanya sayfasıakış şeması bulundurmaktadır.

+Inflammation

A fundamental pathologic process consisting of a dynamic complex of cytologic and chemical reactions that occur in the affected blood vessels and adjacent tissues in response to an injury or abnormal stimulation caused by a physical, chemical, or biologic agent, including: 1) the local reactions and resulting morphologic changes, 2) the destruction and removal of the injurious material, 3) the responses that lead to repair and healing. The so-called “cardinal signs are: rubor, redness; calor; heat (or warmth); tumor; swelling; and dolor, pain; a fifth sign, functio laesa, inhibited or lost function is sometimes added. All of the above signs may be observed in certain instances, but no one of them is necessarily always present. [L. inflammo, pp. -atus, fr. in, in, + flamma, flame]
—Stedman’s Medical Dictionary, 26th Edition, 1995.

*Infection

Multiplication of parasitic organisms within the body; multiplication of usual bacterial flora of the intestinal tract is not usually viewed as infection.
—Stedman’s Medical Dictionary, 26th Edition, 1995. doğru tedavinin seçilmesi ile ilgili bir

Grafikler

Referanslar

References are indexed in chronological order of publication.

 1. Prakash S, Raghuram R, Venkatesan, et al. Sub-preputial wetness – Its nature.Ann Nat Med Sci (India) 1982; 18(3): 109-112.
 2. Escala JM, and Rickwood AMK. BalanitisBr J Urol1989; 63: 196-7.
 3. Baldwin HE, Geronemus RG. The treatment of Zoon’s balanitis with the carbon dioxide laserJ Dermatol Surg Oncol1989;15(5):491-4.
 4. Chow KW. (1990?) Balanitis and other genital conditionsSocial Hygiene Handbook, Hong Kong.
 5. Kyriazi NC, Costenbader CL. Group A beta-hemolytic streptococcal balanitis: it may be more common than you thinkPediatrics1991; 88(1):154-156.
 6. Birley HDL et al. Clinical features and management of recurrent balanitis; Association with atopy and genital washingGenitourinary Medicine1993; 69: 400-403.
 7. Kumar B, Sharma R, Ragagopalan M, et al. Plasma cell balanitis: clinical and histological features- response to circumcisionGenitourin Med1995;71:32-4.
 8. Edwards S. Balanitis and balanoposthitis: a reviewGenitourin Med1996;72(3):155-9.
 9. Au TS, Yeung KH. Balanitis, Bacterial Vaginosis and other genital conditions. In: Lo Kuen-kong, Chong Lai-yin, Tang Yuk-Ming, eds., Handbook of Dermatology and Venerology(Social Hygiene Handbook, 2nd Ed.) Hong Kong: Social Hygiene Service, Department of Health, 1997) (ISBN 962 3340303). (link to www.hkmj,org.hk)
 10. Van Howe RS. Variability in penile appearance and penile findings: a prospective studyBrit J Urol1997;80:776-782.
 11. Fleiss P, Hodges F, Van Howe RS. Immunological functions of the human prepuceSex Trans Inf1998;74:364-367.
 12. Edwards S. (for the Clinical Effectiveness Group) National guideline on the management of balanitis.Association for Genitourinary Medicine (U.K.) and the Medical Society for the Study of Venereal Diseases (U.K.). (2002?) (link to www.agum.org.uk)
 13. Questions About Premature (Forcible) Retraction of Your Young Son’s Foreskin. (Pamphlet) San Anselmo, CA, NOCIRC, 2000.
 14. Albertini JG, Holck DE, Farley MF. Zoon’s balanitis treated with Erbium:YAG laser ablationLasers Surg Med2002; 30(2):123-6.

(son güncelleme 7 December 2002) http://www.cirp.org/library/disease/balanitis/