Sünnet Ve Erken Boşalma

7.02.2005 Milliyet/DHA

Sünnet Erken Boşalmaya sebep oluyor

TRAKYA Üniversitesi Edirne Tip Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Osman Inci, sünnetin cinsel hayati olumsuz etkiledigini belirtti. Prof. Dr. Inci, “Sünnet erken bosalmaya sebep olur. Sünnetsiz erkegin cinsel gücü sünnetli erkeginkinden daha fazladir” dedi. Üroloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Osman Inci, müslüman toplumlarda erkeklere yapilan sünnetin ileri yaslarda cinsel hayati olumsuz etkiledigini ve erken bosalmaya neden oldugunu söyledi. Prof. Dr. Osman Inci, sünnetin bilinen birçok faydasi olmasina karsin cinsel hayati olumsuz ekileyen yanlarininin da bulundugunu belirtti. Sünnetsiz erkeklerin daha geç bosaldigini söyleyen Prof. Dr. Osman Inci, söyle devam etti: “Sünnet derisi denilen ve penisin etrafini tamamen saran deri penisin sicak durmasini sagliyor. Bu deri sünnet yoluyla kesilince penis, artik deri olmadigi için sicak bir ortamda bulunmuyor. Ve dis ortama kendini alistiriyor. Daha sonra vajinal birlesme oldugunda, penis sicak ve kaygan bir ortama aliskin olmadigindan erken bosalma yasaniyor. Sünnetsiz erkekler de ise böyle bir problem yasanmiyor. Çünkü sünnet derisi kesilmedigi için penis o deri ile korunuyor ve sürekli sicak bir ortamda bulunuyor. Vajinal birlesme oldugunda da erken bosalmayi gerektirecek bir durum söz konusu olmuyor. Sünnetli erkekler cinselliklerini daha sönük yasarken, sünnetsiz erkegin cinsel gücü daha fazla oluyor.” Sünnetin olumlu yanlarina da deginen Prof. Dr. Osman Inci, sünnetli erkeklerde penis kanserinin daha az görüldügünü ifade etti. Prof. Dr. Osman Inci, “Sünnet derisi agiz darligi ve idrar yolu agzi iltihaplari gibi hastaliklar sünnetli erkeklerde görülmez. Ayrica sünnet penis hijyenini saglar” diye konustu.

Sünnetin sadece çocuk cerrahlari ve ürologlar tarafindan yapilmasi gerektigine dikkat çeken Prof. Dr. Inci, “Halk genellikle sünnetçilere gidiyor. Ancak sünnet bir cerrahi operasyondur. Sünnet hatalarinin sayisi azimsanmayacak orandadir” seklinde konustu. 

E-kolay’dan bir haber:

İngilizler’in yaptığı araştırmayla Türk erkeklerinin seks süresinin 3 dakika 7 saniye olduğunu öğrenince şok geçirmesek de, sarsıldık ve çözümbulmak için hemen kolları sıvadık. İşte Türkiye’nin en ünlü uzmanlarından erken boşalma sorununu ortadan kaldıracak tüyolar…

Aslında her şey, Utrecht Üniversitesi’nce yapılan bir araştırmayla ve bu araştırmanın The Independent gibi ciddi bir gazetede yayınlanmasıyla başladı. Araştırma sonuçlarına göre; Türk erkeklerinin sevişme süresi sadece ve sadece 3 dakika 7 saniye idi! İngilizler’in bu araştırmayı tüm dünyaya duyurmak için niye acele ettiklerini de anlamakta gecikmedik. Çünkü İngilizler 7 dakika 36 saniye ile araştırmaya katılan ülkeler arasında başı çekiyorlardı. Araştırmanın diğer sonuçlarına göre, Amerikalı erkekler sevişmeye başladıktan 7 dakika, İspanyollar 5 dakika 8 saniye, Hollandalılar ise 5 dakika sonra boşalıyor! En çarpıcı olan ise gazetenin Türkler’in boşalma süresiyle ilgili yaptığı kıyaslamaydı: “Yumurta haşlamaktan daha kısa bir süre!”

İlk olarak soluğu cinsel meseleler duayeni Doktor Haydar Dümen’in yanında aldık. Haydar Bey yapılan araştırmanın tamamen doğru olduğunu ve Türk erkeklerinin pek çoğunun; hatta yüzde 50’sinin, beklenenden daha erken sürede boşaldığını söyleyince gerçek anlamda hayal kırıklığı yaşadık tabii. Peki niye, neden derken Dümen’den çok çarpıcı bir cevap geldi: “Sünnet!” Meğer, sünnet olan erkeklerde penis açıkta olduğundan soğuk bir odadan sıcak bir odaya girmiş gibi oluyormuş. Bu da fazla uyarılmayı arttıran sebep! Oysa sünnetsiz erkeklerde penisin başı sünnet derisinin içinde olduğu için penisin başı kapalı bir kutuda duruyor gibi oluyormuş. Birleşme olduğunda o kutudan çıkıp başka bir kutuya giriyormuş. Tıpkı bir odadan çıkıp başka bir odaya girmek gibi! Dümen, sünnet konusunun ne kadar önemli olduğunu şu sözleriyle anlatmaya devam ediyor: “Sünnet sırasında penis ucundaki çok ince sinirler de kesiliyor. Kesilen sinir uçlarında nodül oluşabiliyor. Bunlar da duyarlılığı artırıyor. Yani penisin kesilmesi doğru bir hareket değil” diyor. Erkeğin ve kadının fizyolojisinin çok farklı olduğunu belirten Uzman Psikolog Meliha Karayay da, bunu “kadın bir fırın gibidir, yavaş yavaş ısınan ve soğuyan; erkek ise çakmak gibidir; birden alevalan ve birden sönen” benzetmesiyle örnekliyor. Bu örnekten de anladığımız üzere çiftlerin aynı anda senkronize şekilde uyarılması ve aynı anda boşalması mümkün değil gerçek anlamda! Karayay, uyumlu çiftlerin bu zamanlamayı çok iyi ayarladığını söylüyor

Karayay: “Erkeğin ilk sevişmesindeki boşalma süresi daha kısadır; ikincisinde daha geç boşalır. Bu durumda, ön sevişmede zamanı uzun tutup kadının uyarı Imasını sağladığınızda erkek boşalsa bile kadın da zaten belli bir yere kadar gelmişoluyor. ikincisi de daha uzun olacağı için zaten bir noktaya dek gelmiş olan kadın da daha uzun süre zevk alabiliyor. Yani ilk boşalmada kadın, ikinci boşalmada erkek uyarılırsa daha doğru” diyerek işin sırrını veriyor.